MSRT جزییات آزمون

 

آزمون  وزارت علوم یا MSRT مخفف عبارت Ministry of Science Research and Technology  به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. دانشجویانی که میخواهند در مقطع دکترا در دانشگاه های معتبر ایران، ادامه تحصیل دهند، باید این مدرک را داشته باشند. آزمون   MSRT دارای 100 پرسش است. مدت زمان این آزمون  105دقیقه است و نمره منفی در این آزمون لحاظ نمی گردد .

این آزمون  از 3 بخش تشکیل شده است که به شرح ذیل میباشد:

بخش شنیداری

این بخش معمولا دارای 30 سوال می باشد. از 30 سوال بخش شنیداری معمولا حدود 7 سوال مکالمه کوتاه می باشد. 10-12  سوال دو مکالمه بلند و 10-12 سوال دو  لکچر بلند می باشد. مدت زمان این قسمت حدود 30 دقیقه است.

بخش گرامر

بخش گرامر معمولا دارای 30 سوال می باشد که از این 30 سوال معمولا 16 سوال به صورت جای خالی (چهاارگزینه ای) و 14 سوال مربوط به نوشتاری زیرخط دار می باشد. مدت زمان این بخش 20 دقیقه می باشد

 بخش  درک مطلب

بخش درک مطلب دارای 40 سوال می باشد و معمولا 4 متن آکادمیک می باشد. این متون اکثرا عمومی می باشد. مدت زمان این بخش 55 دقیقه می باشد.

 نمره قبولی آزمون MSRT

نمره قبولی این آزمون برای دانشگاه آزاد اسلامی و نیز اکثر دانشگاههای دولتی 50 می باشد اما بعضی دانشگاهها نظیر دانشگاه فردوسی مشهد نمره 55  و دانشگاه تهران نمره 60 مورد قبول می باشد.

بر اساس مصوبه شصت و هشتمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، حد نصاب نمره MSRT  در آزمون ورودی مقطع دکتری تخصصی   سال 1398 نمره 55 و سال 1399 نمره 60 می باشد. لازم به ذکر است که نمره 49 برای آزمون سال 99 و نمره 54 جهت آزمون 1399 به صورت مشروط مورد قبول می باشد.

نمونه سوالات آزمون MSRT:

1- گرامر

2- شنیداری

3- درک مطلب

 

MSRT نحوه ثبت نام آزمون 

.شده و ثبت نام کنید  https://portal3.saorg.ir/ برای ثبت نام آزمون ابتدا وارد سامانه سازمان 

:پس از ثبت نام از قسمت ورود وارد سامانه شده و کد کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

.سپس روی منوی آزمون زبان کلیک کرده و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کرده و مدارک مورد نیاز را بارگزاری کنید

:مدارک مورد نیاز

عکس تمام رخ

صفحه اول شناسنامه

کارت ملی

آخرین مدرک تحصیلی یا کارت دانشجویی