آزمون زبان انگلیسی دانشگاه تهران یا UTEPT  مخفف عبارت University Of Tehran’s English Proficiency Test می باشد که بعضا تافل دکتری دانشگاه تهران هم نامیده می شود و  آزمونی برای ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی دانشجویان مقطع دکتری است. این آزمون ویژه دانشجویان دکتری دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر از جمله دانشگاه خوارزمی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه اصفهان، دانشگاه مازندران و… است که در سال تقریبا ۶ نوبت برگزار می شود. مدرک این آزمون برای دانشجویان مقطع دکتری اجباری می باشد و در صورت نداشتن این مدرک قادر به شرکت در آزمون جامع نیستند.

اين آزمون در سطح آزمون تافل طراحی شده و شامل 100 سوال چهارگزينه‌ای می باشد  که شامل بخشهای زیر است

ساختار یا گرامر زبان انگلیسی

بخش گرامر معمولا دارای 30 سوال می باشد که از این 30 سوال معمولا 15 سوال به صورت جای خالی (چهاارگزینه ای) و 15 سوال مربوط به نوشتاری زیرخط دار می باشد. مدت زمان این بخش 20 دقیقه می باشد

واژگان

این بخش معمولا دارای 35 سوال می باشد

درک مطلب

این بخش معمولا دارای 35 سوال می باشد. 20 سوال آن در قالبی 4 تا 5 درک مطلب و 15 سوال آن در قالب یک یا دو کلوز ارائه می شود.

نمره قبولی آزمون UTEPT

نمره قبولی این آزمون 60 می باشد تا دو سال برای شرکت در آزمون‌های دکتری تخصصی این دانشگاه و برخی دانشگاه‌های دولتی دیگر معتبر خواهد بود و بنابراین برخی دانشگاه‌ها، مدرک این آزمون را به عنوان مدرک زبان نمی‌پذیرند.

آزمون زبان دانشگاه تهران    در شش نوبت در ماه های اردیبهشت ، تیر ، شهریور ، آبان ، دی و اسفند در سال 1398 برگزار خواهد شد.